muhovic

muhovic
Generalni sekretar
HADŽIĆ: NISMO ODUSTALI OD TELETOVIĆA

Selektor košarkaške reprezentacije Bosne i Hercegovine Sabit Hadžić saopštio je spisak od 24 košarkaša koji će se naći u konkurenciji za avgustovske kvalifikacije za Evropsko prvenstvo u Litvaniji.

Iako je ovo širi spisak, na njemu su se našla imena nekih igrača koji su već ranije najavili da bi mogli preskočiti ovo okupljanje.

"Stavio sam na spisak one najbolje igrače koje smo imali u ovom trenutku. Neki od njih su povrijeđeni, a u toku su pregovori sa svim igračima", kazao je za SportSport.ba selektor košarkaške reprezentacije Sabit Hadžić.
Najbolji bh. košarkaš Mirza Teletović najavio da postoji mogućnost da preskoči ovo okupljanje zbog povrede.

"Razgovarali smo i sa Teletovićem. On će se morati podvrgnuti terapiji na koljenu, nakon koje neće biti u mogućnosti trenirati tri sedmice, ali razgovori sa njim još uvijek nisu završeni. Ima još vremena do okupljanja i nadam se da ćemo na raspolaganju imati najbolje košarkaše", dodao je Hadžić.

muhovic

muhovic
DOMERCANT DOBIO PREDNOST ISPRED BREMERA

Američki košarkaš Henry Domercant najvjerovatnije će ponovo obući dres košarkaške reprezentacije Bosne i Hercegovine.
Naime, selektor bh. reprezentacije Sabit Hadžić dao je prednost Domercantu ispred J. R. Bremmera, te će se ovaj bek-šuter najvjerovatnije 1. jula pojaviti na okupljanju najboljih bh. košarkaša u Sarajevu.

Domercant već nekoliko posljednjih sezona sa velikim uspjehom nosi dres najbolje italijanske ekipe Montepaschi Siene, za koju je ove sezone u prosjeku postizao 10,6 poena, uz sjajan postotak šuta za tri poena od 50,7 odsto.

ipetm

ipetm
NESRETAN PORAZ KOŠARKAŠA OD BRITANIJE

Košarkaška reprezentacija naše zemlje večeras je u Liverpoolu doživjela peti poraz u kvalifikacijama za Eurobasket od Velike Britanije rezultatom 94:85 nakon produžetka.

Prvih deset minuta utakmice proteklo je u izjednačenoj igri oba tima. Igralo se koš za koš, a našu reprezentaciju je u rezultatskom egalu držao odlični Ratko Varda, koji je postigao svih prvih deset poena našeg tima. Prva četvrtina je završila rezultatom 15:15, a pored Vardinih deset, preostalih pet poena dodao je Nihad Đedović.

Naša reprezentacija se dobro držala sve do polovine drugog perioda igre, tada je vodila sa 26:24, a onda su Britanci zahvaljujući Mensah-Bonsu i Luolu Dengu napravili veliku seriju i preokrenuli rezultat u svoju korist 36:28.

Međutim, u posljednjim trenucima prvog poluvremena naši igrači su se ponovo vratili u igru i spustili razliku na samo tri poena (39:36). Ratko Varda je prvo poluvrijeme završio sa 17 poena i bio je najzaslužniji što je naša reprezentacija bila u rezultatskom priključku.

Drugo poluvrijeme smo otvorili tricama Nešovića i Domercanta za vodstvo našeg tima 42:39, ali Britanci vrlo brzo serijom 5:0 vraćaju prednost u svoju korist (44:42). Naši igrači su održavali tu prednost sve do 1:33 do kraja trećeg perioda kada Deng polaže za plus 6 Britanaca (61:55). Treću četvrtinu je završio Nate Reinking tricom za 64:57 vodstvo Britanaca.

Posljednju dionicu su naši igrači otvorili serijom 5:0 i smanjili rezultat na 64:62, a 7:20 do kraja utakmice Domercant tricom donosi preokret u našu korist (67:66). Međutim, nije puno trebalo Britancima da se vrate u vodstvo. Dvije minute kasnije bilo je 73:69 za domaću selekciju.

Domercant je s dvije uzastopne trice 2:54 do kraja smanjio na samo 76:75 i držao nas i dalje u igru za pobjedu, a 2:11 do kraja ponovo Henry ubacuje sva tri slobodna bacanja za 78:77. 1:20 do kraja Kenan Bajramović nam donosi prednost od 79:78, Varda je uhvatio defanzivni skok, a u napadu je Bajramović ponovo bio uspješan i 53 sekunde prije kraja imamo vodstvo 81:78, a britanski selektor je bio primoran zvati minutu odmora.

U završnici prava drama. Deng je pogodio prvo slobodno, drugo je promašio, a Mensah-Bonsu hvata loptu, Milošević ga faulira, a centar Britanije pogađa oba slobodna za 81:81 16 sekundi do kraja. Sabit Hadžić je tada pozvao time out, a posljednji napad za pobjedu nismo pogodili, odnosno dva. Milošević je prvo promašio za tri poena, ponovo smo uzeli loptu, ali sada Milošević ne pogađa ni za dva, pa utakmica završava sa 81:81 i idemo u produžetak.

Na početku produžetka izjednačena igra, a tačno 2:30 do kraja Reinking pogađa za dva poena i donosi Britancima prednost 86:83, Deng dodaje još dva za 88:83 manje od dvije minute prije kraja. Nakon toga smo totalno pukli i više nismo imali snage za povratak u meč. Britanci su iskoristili naš psihološki šok i utakmicu završili pobjedom od 94:85.

Najbolji u našem timu večera sje bio Ratko Varda sa 21 poenom i 9 skokova, Henry Domercant je ubacio također 21 poen uz 3 skoka, Kenan Bajramović je dodao 16 poena, a Nihad Đedović 12 poena i 6 skokova. Kod Britanaca su nezaustavljivi bili Luol Deng sa 38 poena i 13 skokova i Pops Mensah-Bonsu sa 32 poena i 21 skokom.